Gulf to marka z tradycjami, która może się kojarzyć miłośnikom motoryzacji ze wspaniałymi błękitnymi pojazdami biorącymi od lat udział w jednych z najbardziej ekscytujących wyścigów - Le Mans 24 - gdzie kierowcy i mechanicy dają z siebie wszystko i starają się wyciągnąć z bolidów jak najwięcej.
Na blogu tym postaram się między innymi przybliżyć bogatą historię 24 godzinnych wyścigów, które swój początek miały w 1923 roku i wkład jaki miała i nadal ma w ich rozwój firma Gulf, od której z racji jej wieku zacznę. Nie wszyscy bowiem mogą wiedzieć że to okrągłe logo ma już ponad 110 lat. A wszystko zaczęło się tak...
Godzina 10:30, 10 stycznia w roku 1901 to moment, w którym swoje miejsce w historii zaznaczył pierwszy na świecie szyb naftowy o wielkiej wydajności. Samoistna erupcja ropy znana jako Gejzer Lucasa albo Spindletop - od nazwy miejscowości, stała się początkiem nowego rozdziału w historii świata – wieku ropy naftowej – tworząc jednocześnie fundament, na którym wyrosła firma Gulf Oil Corporation.
Dobowa produkcja blisko 100 000 baryłek ropy naftowej w Spindletop umożliwiła firmie Gulf wejście do czołówki globalnego przemysłu naftowego. W roku 1910 prowadziła jako pierwsza na świecie prace wydobywcze na platformach a już w roku 1918 stworzyła pierwszy w świecie proces katalitycznego krakingu. Z chwilą otwarcia pierwszej w świece stacji benzynowej w roku 1913 Gulf wkroczył również na rynek konsumencki.
W 1941 roku Gulf Oil był już ósmą a w 1979 roku dziewiątą co do wielkości amerykańską firmą produkcyjną zaliczaną do grupy "Seven Sisters" przedsiębiorstw naftowych.
Gulf Oil osiągnął szczyt swojego rozwoju około 1970 roku. W tym roku firma przetwarzała 1300000 baryłek (210.000 m 3 ) ropy dziennie, posiadała aktywa o wartości 6,5 miliardów dolarów, zatrudniała 58.000 pracowników na całym świecie, i należała do 163.000 akcjonariuszy. Był to jeden z największych producentów produktów petrochemicznych, tworzyw sztucznych i chemicznych stosowanych w rolnictwie. Poprzez swoją spółkę zależną, Gulf General Atomic Inc był również aktywny w sektorze energii jądrowej.
Gulf Oil Corporation przestał istnieć jako samodzielna firma w 1985 roku, kiedy to połączyła się z firmą Chevron . Jednak marka Gulf nadal istniała aby doświadczyć znacznego ożywienia w roku 1990 rozwijając sieć sprzedaży paliw i pełnej gamy oleji samochodowych, morskich i przemysłowych na całym świecie.
Obecnie właścicielem praw do marki Gulf poza granicami Stanów Zjednoczonych, Hoszpanii i Portugalii jest Gulf Oil International, który jest częścią grupy Hinduja . Firma Gulf Oil International, która działa z biura Londynie, jest jedną z największych firm naftowych na świecie. Działaja w ponad 83 krajach poprzez sieć własnych firm, wspólnych przedsięwzięć, licencjobiorców, dystrybutorów. Posiada stacje benzynowe w większości krajów w Europie, części Ameryki Południowej i Indonezji i ciągle rozszerza działalność na Bliskim Wschodzie, Afryce i regionie Azji i Pacyfiku. Ma udział również na rynkach akumulatorów samochodowych, kosmetyków samochodowych, filtrów powietrza do pojazdów, olejów i smarów samochodowych, morskich i przemysłowych oraz specjalistycznych surowców chemicznych w wielu krajach. Stacje benzynowe i produkty olejowe z charakterystycznym logo można spotkać w tej chwili m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Irlandii, Czechach i Słowacji, Holandii, Jordanii, Finlandii, Japonii, Argentynie, Kanadzie, Austalii, Chinach i Turcji.
W roku 2005 charakterystyczny pomarańczowy dysk zawitał nad Wisłę.